niedziela, 17 listopada 2013

Biotyna Puritan's Pride - włosy wracają z macierzyńskiego #1

Szczęśliwi Ci, którym hormony nie odebrały włosów. Kiedy mój Potomek się urodził związywałam włosy, żeby nie wisiał na nich jak mały koczkodan. Potem z zaczesanego kucyka lub koczka zerkała na mnie złowieszczo czaszka, a linia włosów zapatrzyła się na Naomi Campbell i wyemigrowała poza kadr. 

Rozpuszczone? Dramat! Spięte? Jeszcze gorzej! Ratowałam się na wiele sposobów, a każdy z nich opiszę z perwersyjną precyzją, jak na spowiedzi. Zacznę od Biotyny bo właśnie powtarzam kurację i mogę udokumentować cuda nad Wisłą. Na początek jednak sucharek...

[Sklep spożywczy, kupuję paszę dla 4 miesięcznego Ssaka, zza regału wychodzi tato koleżanki z liceum]
- "O cześć! Jak miło Cię widzieć! Co na Boga się stało z twoimi włosami?..."

Dziś z perspektywy dwóch lat mnie to bawi, wówczas moje poczucie humoru, jak włosy, zrobiło wypad. 

Jak już napisałam wcześniej, chcę Ci dziś opowiedzieć o biotynie. Najpierw zachęcacz w postaci zdjęcia po 3 miesiącach kuracji Biotyną Puritan's Pride 1000 mcg.Podkręciłam kontrasty, żebyś mogła dojrzeć ten sterczący radośnie busz :)


Biotynę można spotkać pod nazwą: witamina B7, witamina H, koenzym R, a jest naturalnie występującą w pożywieniu substancją, rozpuszczalną w wodzie.

Najbogatsze naturalne źródła biotyny to:
- drożdże (które niektórzy mogą pijać bez zgagi i niestrawności, ja niestety cierpię - i tak, czekałam aż wystygną :P ) - 80 mikrogamów na gram
- wątróbka wołowa - 100 mikrogramów na gram
- soja - 60 mikrogamów na gram
- w mniejszych ilościach w szpinaku, brokułach, sałacie, żółtkach jaj, orzechach, kalafiorze

Przy czym zaobserwowano większe stężenie biotyny w  młodych lub szybko rosnących "pokarmach", niż w dojrzałych. 

Biotyna pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, ale pozwólcie, że skupię się na łysieniu, czy jak ktoś jest wrażliwy, na nadmiernym wypadaniu włosów. Z właściwą mi upierdliwością, która utrudnia mi żywot i zjada czas, którego i tak nie mam w nadmiarze, zrobiłam risercz. Który z suplementów walnie mnie dawką jak obuchem? Tu moje zaskoczenie, w Polsce ciężko o biotynę jako oddzielny preparat, wiele suplementów zawiera ją w dawkach bardziej profilaktycznych niż terapeutycznych.

Zdrovit H Biotyna NP PHARMA - 0,1 mg/tabletkę
H-Pantoten Amis Medica - 0,075 mg/tabletkę
Silicum+H - 0,075 mg/tabletkę
Supradyn Roche - 0,25 mg/tabletkę
Visolvit Complex - 0,1 mg/tabletkę
Skrzypovita NP PHARMA - 0,075 mg/tabletkę
Vitapil z Biotyną - 0,3 mg/tabletkę
Merz Special - 0,06 mg/tabletkę

Dawka, o której można powiedzieć lecznicza to 1 mg/tabletkę - takiej więc zaczęłam szukać i na mej wyboistej drodze stanęła ONA, Biotyna Puritan's Pride w dawce 1 mg. Prosto od Wujka Sama.
Źródło: puritan.comProducent informuje, że suplement jest wszystko "NOŁ":
No Artificial Color, Flavor or Sweetener, No Preservatives, No Sugar, No Starch, No Milk, No Lactose, No Soy, No Gluten, No Wheat, No Yeast, No Fish, Sodium Free.Supplement Facts

Serving Size 1 Tablet
Amount Per Serving% Daily Value
Biotin1,000 mcg (1mg) 333%
  (as d-Biotin)
Other Ingredients: Dicalcium Phosphate, Vegetable Cellulose, Silica, Vegetable Magnesium Stearate.


Dawkowanie wg producenta: 1-5 tabletek, z posiłkami ... i tu jestem rozdarta, bo biotyna, nie lubi środowiska zasadowego, więc powinno przyjmować się ją na czczo. Czasem jednak czułam lekkie mdłości, jak brałam większą dawkę na pusty żołądek.

Zażywałam 5 sztuk, podzielonych na 2 lub 3 dawki. Tabletki są niewielkie, ale trudne w połykaniu.Źródło: puritan.comCo istotne nadmiar biotyny wydalany jest z moczem z organizmu, więc nie ma informacji o maksymalnej dawce. Należy jednak pamiętać, że z witaminami również można przesadzić, a Puritan's Pride kusi, ponieważ produkują Biotynę w dawkach 2,5 mg, 5 mg, 7,5 mg oraz 10 mg. U mnie 1 mg sprawdza się koncertowo już drugi raz (po rocznym odstępie). 

Witajcie 6 centymetrowe włoski (włosy!), które aż wstyd nazwać baby hair.

Dodatkowe korzyści to namacalna poprawa poziomu nawilżenia i elastyczności cery, dobre pazury i mniejsza skłonność do wyprysków i błyszczenia się twarzy.

Bezwzględne minusy to włosy wszędzie poza głową... też rosną. Szybko rosną. Więc wraz z pigułami polecam zakupić wosk.

Już wkrótce o Labo Crescina, która z dnia na dzień powstrzymała masową emigrację włosów do czeluści prysznicowego odpływu.
7 komentarze:

Okej, Chcę!
Gdzie to się zamawia - jebej? :D

zamawiałam na Allegro, ale Ty lubisz się z ebayem - myślę, że będzie taniej :)

Czekam na wieści z placu Labo Crescina, czuję, że to będzie coś dla mnie :>

Witaj Megdil, mówisz i masz ;) http://lipstickandkids.blogspot.com/2013/12/labo-crescina-recenzja-ratunek-kiedy.html?m=0

wielbię Pani poczucie humoru. Sama zaczęłam wczoraj kurację 300mcg, zobaczymy. Pozdrawiam wesołą panią :)

Biotyna...owszem bardzo ważna dla włosów, cery itd, ale tabletki to ostateczność, najlepiej odpowiednio zbilansować swoja dietę. Jeżeli tak jak ja lubicie stawiać na naturalność, to przeczytajcie co z Waszej domowej kuchni pomoże Wam w walce o najpiękniejsze na świecie włosy: http://www.jestemfit.pl/artykuly/porady/sprawdzone-domowe-sposoby-zapobiegaj%C4%85ce-wypadaniu-w%C5%82os%C3%B3w Trochę wiedzy nie zaszkodzi, zwłaszcza jeśli pomoże to w zaoszczędzeniu pieniążków, no a efekt może i lepszy niż kupowanie milionów nowości kosmetycznych, które często się okazują być 'picem na wodę'.

Prześlij komentarz